51223817-293101938070122-7028570291773112320-n Група компаній "ПроАгро Груп" 25 січня провела першу цьогорічну конференцію Елеватор-2019, яка зібрала понад 200 учасників та онлайн глядачів, що підтверджує актуальність питання розвитку елеваторної галузі в сьогоденній агросфері України. На тлі зростаючих обсягів врожаїв зернових і олійних, стрімко зростає і обсяг потужностей зберігання. Їхні власники бажають якнайшвидше відшкодувати вкладені в них інвестиції, а аграрії та трейдери не промахнутись із вибором надійного місця для зберігання своєї продукції, і не тільки. Адже сьогодні елеватор являє собою комплекс з надання пакету послуг з приймання, аналізу, доробки, сортування, зберігання та формування товарних партій зерна.

"ПроАгро Груп" об’єднала передових фахівців та учасників ринку з тим, аби виявити слабкі ланки елеваторної галузі, обговорити можливі шляхи їх усунення та презентувати сучасні технологічні рішення для елеваторних комплексів.

50634398-382507908973633-1538621718250127360-nМодераторпершої панелі "Ефективне будівництво та реконструкція елеватора" Юрій Присяжнюк (ПАТ "ДПЗКУ") задав тон початку дискусії, акцентувавши увагу на таких важливих моментах, як логістична складова. Що таке сучасний елеватор? Це елеватор, який в першу чергу відповідає ринковим реаліям. І про свій досвід будівництва ефективних сучасних елеваторів розповів Олексій Киба (Variant Agro Build).

Юрій Люшня (АСТАРТА-КИЇВ) поділився досвідом компанії і розповів, що елеваторних потужностей в "Астарті" є багато, питання в їхній ефективності. Адже серед них є старі комплекси, які ледь витягують півтора обороти, у той час, як нові роблять чотири. Старі елеватори працюють неефективно і в них все складніше якісно зберігати зерно. Втрати можуть сягати до 15%, у той час як нові сховища тримають цей показник в межах 1%. А от щодо питання їхньої модернізації, то часто трапляється, що реконструкція за фактом обійдеться підприємству дорожче, ніж будівництво нового.

Цікавий досвід розвитку елеваторного напрямку в холдингу GRAIN ALLIANCE. Таїр Мусаєв розповів, що компанія пройшла повний шлях від напільного зберігання до будівництва нових маршрутних на твердому паливі комплексів. Ефективний елеватор це той, що задовольняє власні потреби в перевалці, а також працює на послуги. Охоплюючи 56 тисяч га земель, логістика компанії збудована таким чином, що від самих крайніх точок земель до офісу складає не більше 80 км, що позитивно впливає на ефективність роботи. Важливість вдало вибраної локації важко переоцінити, адже автоперевезення з поля залишаються надто дорогими. Цікаві тенденції спостерігаються в Укрзалізниці. 20 000 зерновозів вирішили б питання перевозок. Проблема у нестачі тяги, проте не кожен елеватор її потребує. Але якщо Укрзалізниця дозволить локомотиви, то шведська компанія з фондом 20 млрд євро, яка стоїть за GRAIN ALLIANCE обов’язково використає таку можливість.

Лариса Ткаченко, комерційний директор ФОРПОЛІМЕР розповіла про впровадження розроблених їхніми фахівцями новаторських технологій по застосуванню поліуретанових виробів і поліуретанової футерування елеваторного обладнання. Такі технології дозволяють вирішити проблеми з зносом і корозією поверхонь, дробленням матеріалів, дозволяють оптимізувати виробництво і збільшити його рентабельність.

Про новітні засоби очищення зерна дізналися від Миколи Музики, начальника науково-дослідного центру ТОВ "ОЛИС", яке випускає близько 200-т найменувань обладнання і різних зерноочисних комплексів, млинів і крупоцехів від етапу розробки до введення в експлуатацію.

Сергій Курдицький, директор "ПЕРШИЙ КООПЕРАТИВНИЙ ЕЛЕВАТОР" розповів про цікавий досвід кооперативного елеватора в сучасних умовах ринку зернових та олійних культур та особливості його діяльності. Кооперативи набагато складніша структура ніж підприємства. А відсутність системної підтримки має величезний негативний вплив, необхідно знати куди йти, та хіба це можливо у сучасних обставинах?

51068791-702023770191986-6365023515560640512-n Модератор другої панелі "Діджиталізація сучасного елеватора" (партнер - KMZ INDUSTRIES) Наталія Кулаковська (KMZ INDUSTRIES) розповіла про важливість адаптації бізнесу, в тому числі і елеваторного, до настання ери діджиталізації. Інвестування в автоматизацію процесів завжди буде виправданим кроком і матиме швидку окупність. Таку думку підтримав і її колега Олексій Ломакін, начальник відділу автоматизації та електрифікації KMZ INDUSTRIES.

51308475-2066475776975836-2015858027252416512-n "ЕРА ЕЛЕВАТОРІВ БЕЗ ПЕРСОНАЛУ - це вже реальність. Та варто розуміти, що процес оптимізації та автоматизації починається з проекту на папері і його краще враховувати на первинній стадії планування будівництва новітніх комплексів. Це допоможе значно зекономити кошти, адже якщо цього не зробити, подальші видатки можуть сягати до 50% від бюджету, закладеного на будівництво", - зазначив О.Ломакін.

Дмитро Полуектов генеральний директор та Олександр Папка, керівник відділу автоматизації компанії "ВАГОВИМІРЮВАЛЬНІ СИСТЕМИ" розповіли про автоматизацію обліку продукції. Фахівці компанії розробили нову програму R-поле і готуються її впроваджувати вже в цьому сезоні. Це повний цикл послуг (швидкість і точність вимірювання, точність даних, уникнення крадіжок, збереження даних) з 50% відшкодуванням фонду від ЄБРР, з яким компанія працює.

Андрій Максимець (PHOENIX CONTACT) у своєму виступі акцентував увагу на впроваджені в елеваторному бізнесі інтелектуальних рішень, а ось Тарас Нетеса (HLR) вже більш детально розповів про технології автоматизації в лабораторному контролі.

Під час третьої панелі "Якість та безпечність продукції під час приймання та зберігання" модератор Владислав Седик, президент ФІТОСАНІТАРНОЇ АСОЦІАЦІЇ УКРАЇНИ, разом із запрошеними фахівцями оговорили питання забезпечення якості та безпечності сільгоспродкції.

Олег Оніщенко (SGS Україна) розповів, що найголовніша проблема урожаю зернових 2018 року - це величезна заспореність культур. Найвищі показники зберігаються у західних регіонах країни. На даний момент зміст наявності Alternaria мікотоксинів не нормується, але вже найближчим часом їх норми обіцяють розглянути в Євросоюзі.

Вадим Турянчик (УКРАЇНСЬКА ЗЕРНОВА АСОЦІАЦІЯ) зазначив, що головне продукт має бути безпечним, і фундаментом в її забезпеченості являється система НАССР. Вона не запобігає потенційній небезпеці, проте допомагає контролювати та мінімізувати ризики. Щодо практики впровадження системи НАССР на елеваторах України, то переважно її мають ті підприємства, які працюють на експорт.

Олеся Лібуцька та Олег Коваленко (VENTALAB) презентували ефективне лабораторне обладнання та розповіли про принципи його дії.

Олексій Кривульченко (BONFANTI CEREAL DRYERS) поділився досвідом як вибрати установку та експлуатувати зерносушильного обладнання. Все, що потрібно знати про технологію якісної підготовки зерна до зберігання. Цікаво було дізнатися про систему Антишок, яка полягає у поступовому охолодженню зерна. У старих сушарках відбувається термічний шок, адже перепад температури призводить до пошкодження зерна.

Після кави-брейків, устрічних фуршетів, вишуканих обідів, розважальних програм, ілюзіон-шоу та музичних пауз конференція закінчилася круглим столом на тему "АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ЕЛЕВАТОРНОЇ ГАЛУЗІ УКРАЇНИ ТА ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ", де піднімався ряд надважливих питань: логістики, аналіз ринку зерна, стану елеваторної інфраструктури, інноваційні рішення, вибір обладнання та способи автоматизації процесів, наважилися зробити прогнози розвитку елеваторної галузі в найближчі 5 років.

Так, особливим викликом для елеваторної галузі наразі є розвиток інфраструктури комплексів, оскільки системні перебої з поставкою залізничних вагонів, обмежені можливості використання альтернативних видів транспорту - автомобільного та річкового - не дозволяють перерозподілити вантажні потоки. Особливої гостроти ця проблема набуває для портових елеваторів у пікові періоди експорту. Таїр Мусаєв додав про невикористанність Україною потужностей Дніпра. Без покращення інфраструктури очевидного розвитку не відбудеться. "Проте це від нас мало залежить, це залежить від держави" - зазначив Микола Горбачьов. Але елеваторні комплекси мають рухатися вперед, хто не адаптуватиметься до майбутнього, не матиме шансів і буде конкурентно-нездатним. Адже Україна неодмінно буде збільшувати виробництво зерна і обсяг збереження зерна має збільшуватися.

Питання ураження зерна грибками виявилося наболілим серед учасників конференції, при чому деякі партії мали по 15-20% уражень і стрімко збільшувався цей відсоток. Тамара Підберезняк пояснила, що глобальна зміна клімату збільшує популяцію усіляких шкідників. Варто загострити увагу до цієї теми. Адже скасування ліцензії на проведення фумігаційних робіт призвела до неграмотного підходу вирішення проблеми. Владислав Седик порадив звертатися до Держспоживслужби, яка має чіткі фітосанітарні вимоги. Існує різниця між якістю і стандартними вимогами, які варто розмежовувати.

Довелось констатувати той факт, що розвиток елеваторної інфраструктури, незважаючи на постійне введення в експлуатацію нових та модернізацію існуючих елеваторних комплексів, дещо відстає від темпів зростання врожаю. Кілька років поспіль валовий збір зернових культур перевищує потужності їх зберігання на 10-15 млн. тонн. Особливо дефіцит потужностей для зберігання може стати відчутним у поточному сезоні за рахунок встановлення нового історичного максимуму урожаю зернових в Україні. Армен Кургинян зазначив, що ринок росте так швидко, що нам доводиться бігти, щоб не випадати з процесу.

Конференція отримала високу оцінку учасників. Компанія "ПроАгро" дякує всім за відгуки і висловлює вдячність спікерам, модераторам, партнерам, учасникам конференції, які допомогли підготувати і провести захід!

Сподіваємося на продовження співпраці і чекаємо Вас на наступних заходах "ПроАгро"!

50739478-1522707621197758-3732146990461485056-n

50802630-364974927426323-6496200264981151744-n

Дивіться прямі включення з конференції на сторінці у Фейсбук та приєднуйтесь за посиланням

https://www.facebook.com/proagro.ic/

Новини конференцій

Міністерство змін: R&D and digital farming

28-29 лютого асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» та агенція UCABevent провели перший у 2024 році захід – аграрний саміт «Міністерство змін: R&D and digital...