Головна Новини Ринок України “Соєві правки” довели свою економічну доцільність

“Соєві правки” довели свою економічну доцільність

Дочасне скасування положень Податкового кодексу України, які набули чинності з вересня 2018 року та регламентують спеціальний порядок оподаткування податком на додану вартість операцій із експорту соєвих бобів, є економічно недоцільною. Таку заяву зробив завідувач відділу фінансово-кредитної політики Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки” Леонід Тулуш, коментуючи ініціативи окремих представників нового депутатського корпусу.

Про це повідомляє “ПроАгро Груп” з посиланням на Інститут аграрної економіки.

Експерт констатує, що вже за перший маркетинговий рік свого функціонування “соєві правки” продемонстрували свою ефективність: обсяги переробки сої та експорту відповідних продуктів суттєво зросли. При цьому вплив на товаровиробників не був таким критичним, як це вбачалось окремим учасникам ринку. Компромісне рішення, ухвалене Верховною Радою України у травні 2018 року щодо надання сільгосппідприємствам – безпосереднім виробникам соєвих бобів – експортного відшкодування з ПДВ, стало своєрідним амортизатором можливих негативних наслідків змін.

Науковець зауважив, що наразі розпочався другий – із повних трьох, відведених для проведення експерименту – маркетинговий рік функціонування відповідних податкових новацій. Динамічне зростання обсягів переробки сої триває. За даними Держстату, за 9 місяців 2019-го обсяги виробництва соєвої олії становили 221,2 тис. т, тобто перевищили показник січня-вересня минулого року в 1,5 раза. Практично на стільки ж зросли обсяги виробництва соєвого шроту (макухи).

На фоні рекордного урожаю 2018 року, який майже на 15% перевищив попередній показник, збільшилися й обсяги експорту сої. Темпи зростання експорту продуктів переробки сої значно випереджають збільшення поставок сировини на зарубіжні ринки.

Характерною ознакою 2019/2020 маркетингового року є суттєве зниження обсягів виробництва сої – майже на 18% проти рівня 2018/2019 МР. Наявний обсяг виробництва – 3,7 млн т – відкриває привабливі цінові перспективи для виробників: як з огляду на обсяги переробки сої у 2018/2019 МР, які становлять майже половину поточного обсягу виробництва, так і з огляду на обсяги експорту соєвих бобів у попередньому періоді в понад 2,5 млн т.

Крім того, негативний ціновий тренд на світовому ринку сої вже себе вичерпав. У жовтні 2019-го рівень світових цін на соєві боби збільшився на 5-6 % порівняно з показником серпня-вересня цього року, який був найнижчим за останні декілька років. Світові ціни на соєвий шрот (макуху) також розпочали плавне зростання. Отже, вже найближчим часом можна очікувати підвищення рівня закупівельних цін на сою і в Україні. А це, в свою чергу, позитивно позначиться на фінансових результатах діяльності із вирощування сої, які до цього часу прогнозувались гіршими, ніж торік.

На думку Леоніда Тулуша, в разі дотримання законодавчо встановлених строків проведення експерименту є передумови збільшення рівня переробки сої в Україні майже утричі. Якщо до початку експерименту у 2010-2018 роках на переробку надходило 22-23 % соєвих бобів, то на момент його завершення у 2022 році цей показник може досягти 65-70 %.

Перегляди: 0