Індія нарощуватиме закупівлі соняшникової олії з Чорноморського регіону

09:00 | ПроАгро Груп

Зростання цін пальмової олії на світовому ринку спонукає Індію шукати альтернативні джерела задоволення внутрішніх потреб, в тому числі - шляхом збільшення закупівель соняшникової олії з країн Чорноморського регіону.

Так, ф’ючерси на пальмову олію виробництва Малайзії протягом останніх п’яти тижнів зросли майже на третину та досягли дворічного максимуму на рівні 661,87 $/т. Ключовим чинником, що обумовлює зростання цін пальмової олії на глобальному ринку є скорочення його виробництва в Індонезії та Малайзії, а також бажанням урядів цих країн збільшити внутрішнє споживання такої продукції на внутрішніх ринках внаслідок нарощення його використання в якості сировини для виробництва біопалива.

Протягом наступних кількох місяців імпорт пальмової олії з боку Індії може бути обмеженим, впливати на що буде також традиційне сезоне скорочення його споживання в зимовий період. Щомісячний імпорт пальмової олії в Індію у період з грудня по березень, згідно з прогнозами експертів Refinitiv Agriculture, складе близько 700-740 тис. т у порівнянні із 783 тис. т у відповідному проміжку попереднього сезону. В свою чергу, сумарний місячний імпорт соєвої та соняшникової олії в Індію в грцдні-березні може зрости до 500-550 тис. т проти 453 тис. т у відповідних місяцях минулого маркетингового року.

Спред між цінами пальмової та соєвої олії (з терміном постачання в січні 2020 року) скоротився менш ніж до 90 $/т у порівнянні з 205 $/т в липні 2019 року на базисі CIF Rotterdam. Спред між цінами соєвої та соняшникової олії (з терміном постачання в січні 2020 року) наразі складає біля 23 $/т у порівнянні з 127 $/т в липні 2019 року на базисі CIF Mumbai показали данні Refinitiv.

Україна, зі свого боку, продовжує утримувати позицію головного світового виробника та експортера соняшникової олії. Вітчизняні експортери з початку 2019/20 МР збільшили відвантаження такої продукції через морські порти до 976 тис. т проти 802 тис. т у минулому сезоні. За даними Української асоціації виробників соняшникової олії, в попередньому маркетинговому році на зовнішні ринки було відвантажено 6,06 млн. т такої продукції. Водночас, рекордні збори соняшника в поточному році та перспектива нарощення імпорту з боку ключового зовнішнього покупця української соняшникової олії, а саме Індії, робить високоймовірним перевершення таких результатів попереднього маркетингового року.