Ріпак зростає на європейському ринку

09:00 | ПроАгро Груп

Котирування ріпаку на європейському ринку наближаються до своїх багаторічних максимумів на тлі скорочення обсягів пропозиції та зростання цін на суміжних ринках сільськогосподарських культур.

Як повідомляє Bloomberg, скорочення пропозиції в цьому сезоні відбулось внаслідок отримання найменших за останні 13 років валових зборів, що зумовлене несприятливими погодними умовами та забороною щодо використання пестицидів.

Ріпакові ф’ючерси на Euronext досягли 399,75 євро з тону на початку поточного тижня, що є максимальним значенням з квітня 2017 року. І хоча у вівторок ціни знизилися на 0,4% з початку року рівень зростання складає 8,9%.

Одним із додаткових чинників підтримки цін, про що зазначалося раніше, було зростання суміжних ринкових секторів, зокрема - рослинних олій. Так, в поточному кварталі потужний зріст демонструє пальмова олія, що обумовлене скороченням пропозиції з боку основних світових виробників та зростання попиту на біопаливо. Зростають соєві ф’ючерси в Чикаго, оскільки США та Китай наблизилися до укладання торгівельної угоди, а соєва олія наближається до річного максимуму.

Звуження пропозиції ріпаку в ЄС робить цей ринок більш залежним від імпорту в поточному маркетинговому році. Потенціал постачання олійної з боку України, традиційного ключового постачальника, наближається до вичерпання в цьому сезоні, що спонукає імпортерів шукати альтернативні напрямки закупівель. Водночас, Австралія продовжує переживати посуху, а валові збори ріпаку/каноли в Канаді є меншими ніж очікувалося.

Додатково, погіршуються перспективи врожаю ріпаку в європейських країнах і наступного року. Аграрії стикнулися з несприятливими погодними умовами під час посівної кампанії, деякі регіони страждають від шкідників. В Україні осіння посуха теж спричинила погіршення стану посівів олійної та негативно вплинула на перспективи майбутнього врожаю. Таким чином, тренд щодо зростання цін на цьому може стати доволі тривалим.