Ринок олійних та продуктів переробки (14.12.20-18.12.20)

| ПроАгро Груп

  • Відповідно до фінальних даними Мінекономрозвитку, за підсумком збиральної кампанії-2020 в Україні було зібрано 13,1 млн тонн соняшнику (середня врожайність 2,06 т/га), 2,8 млн тонн сої (середня врожайність 2,06 т/га) та 2,6 млн тонн ріпаку (середня врожайність 2,29 т/га);
  • Верховна Рада України підтримала у другому читанні законопроект №3656, чим затвердила зниження ставки ПДВ для окремих видів агропродукції з 20% до 14%. Знижена ставка податку застосовується для соєвих бобів, насіння соняшнику, ріпаку, льону та інших олійних культур, а також цукрового буряку, пшениці, жита, ячменя, вівса та кукурудзи;
  • За оцінкою аналітиків Oil World, світовий експорт соєвого шроту в листопаді поточного року дещо підвищився і склав 4,81 млн тонн в порівнянні з 4,71 млн тонн, відвантаженими в жовтні (5,03 млн тонн в жовтні минулого року). Ключовим драйвером зниження світового експорту стало скорочення відвантажень з боку Аргентини;
  • Згідно з даними за 11 місяці 2020 року обсяг експорту соняшникової олії з України склав 6,27 млн тонн, що оцінюється у $4,76 млрд. (+14% в абсолютному та +24% у грошовому вираженні). Ключові імпортери незмінні. У топ-3 Індія, Китай та Нідерланди.

Незважаючи на негативні корекції, що переважали на світових ринках попереднього тижня, у звітному періоді зростання відновилось за багатьма позиціями.

Одним із ключових драйверів зростання стала поява новин про можливі труднощі із виробництвом і експортом олійних в країнах Південної Америки. Зокрема, наразі зберігається дефіцит вологи у ключових сільськогосподарських районах Бразилії та Аргентини, хоча прогнози обіцяють опади наступного тижня, що має позитивно вплинути на проведення посівної кампанії та розвиток посівів.

Водночас погодні негаразди є не єдиним чинником впливу на стабільність ринкових показників в регіоні. Так, в Аргентині з 15 грудня робітники припортових заводів з переробки олійних розпочали забастовку вимагаючи підвищення заробітної плати.

Вагомим чинником зростання цін на світовому ринку соняшникової олії стала інформація про намір Росії запровадити 15% мито на експорт окремих видів агропродукції, включаючи олію соняшника, що відповідним чином вплине на обсяги пропозиції.

За даними нашого цінового моніторингу, протягом звітного періоду внутрішні ринки ключових олійних та продуктів їх переробки демонстрували різноспрямованими цінові коригування.

На відміну від двох попередніх тижнів, ціни соняшникового насіння знову зросли, зважаючи на зміну кон’юнктури на експортних базисах. На базисі EXW ціни олійної додали близько 3,4%, а на умовах СРТ-завод, в той же час, зайняли проміжок у 18500-19000 грн./т. На базисі FOB в портах Чорного моря насіння соняшнику торгувалося в інтервалі 605-620 $/т (+2,5% за підсумком тижня).

Соняшникова олія минулого тижня торгувалася в проміжку 1150-1165 $/т, середня ціна укладання угод зросла на 5,5% на новинах щодо ймовірного скорочення експорту з боку Росії. Додатковими чинниками підтримки є тенденції світового ринку сої та зростання нафтових ф’ючерсів.

В цей же період в соєвому сегменті, на відміну від соняшникового, зберіглися негативні цінові коригування. Ситуація на ринку формується під впливом різноспрямованих факторів, таких як високий попит, стримування продажів з боку агровиробників, тенденції валютного ринку та світового ринку соєвих бобів.

На базисі EXW соєві боби торгувалися в проміжку 16000-16500 грн./т. На умовах СРТ-порт олійна зайняла ціновий діапазон 16600-17100 грн./т. На умовах FOB соєві боби українського виробництва, водночас, торгувалися в проміжку 490-505 $/т (-1% за підсумком тижня).

Торгівельна активність в ріпаковому сегменті внутрішнього ринку залишається низькою. Потенціал пропозиції на ринку практично вичерпано. На умовах EXW цінові показники займають проміжок 13200-13700 грн./т, водночас дещо збільшившись на базисі FOB - 445-455 $/т (+2%).