Ринок олійних та продуктів переробки (21.12.20-24.12.20)

| ПроАгро Груп

  • За даними Китайської національної зерново, оліє- і продовольчої корпорації, на ринок Китаю за підсумком 2020 року буде поставлено більше 100 млн тонн соєвих бобів, що є рекордним показником за всю історію спостережень. Ключовим чинником нарощення закупівель є відновлення поголів’я свиней після спалахів АЧС;
  • Індонезійська асоціація пальмової олії прогнозує, що в 2021 році експорт індонезійської пальмової олії досягне 36-37 млн тонн, що набагато вище оцінок за 2020 рік (24,92 млн тонн за останніми даними). USDA США в грудневому звіті опублікувала прогноз обсягу експорту такої продукції з Індонезії в 2021 році на рівні 28 млн тонн;
  • За останньою інформацією Єврокомісії, з початку поточного сезону країни ЄС (+Великобританія) імпортували 10,77 млн тонн олійних культур, що на 1% вище показника за аналогічний період минулого сезону (10,68 млн тонн) і на 12% - результату 2018/19 МР (9,59 млн тонн). Україна є основним постачальником ріпаку, соняшникового шроту та олії до країн ЄС;
  • Згідно з даними ДФС, в січні-листопаді 2020 року в Україні було вироблено 218 тис. тонн нерафінованої соєвої олії. Обсяг виробництва є на 19,2% нижчим за результат аналогічного періоду 2019 року. Запаси такої продукції на початок грудня склали 7,74 тис. тонн (+2,42 тис. тонн протягом місяця).

Наприкінці поточного ринку нові потужні чинники впливу підтримали зростання цін на ринках олійних культур, включаючи безпосередньо сегменти ключових рослинних олій.

Так, тривають страйки портових робітників в Аргентині, внаслідок чого більше сотні судів за останньою інформацією наразі знаходяться в очікуванні завантаження в портах країни. Окрім значних фінансових втрат для країни, поточна ситуація також означає суттєве зростання попиту на соєві боби виробництва США та відповідне зростання біржових котирувань. Окрім страйків, сільськогосподарські регіони країни наразі також потерпають від нестачі опадів, що знижує потенціал майбутнього врожаю, хоча наступного тижня прогнозуються дощі.

На тлі складностей із постачанням з Аргентини, що є одним з ключових світових виробників та експортерів як соєвих бобів так і соєвої олії, також помітно зросли ціни на останню. Це, у поєднанні із інформацією про наміри російського уряду щодо введення експортного мита на соняшникову олію, створило передумови для подальшого зростання цін української соняшникові олії.

За даними цінового моніторингу ProAgro Group, протягом звітного періоду внутрішні ринки ключових олійних та продуктів їх переробки демонстрували позитивні цінові коригування.

Так, ціни соняшникового насіння знову зросли, зважаючи на підвищення експортних цін соняшникової олії. На базисі EXW ціни олійної додали близько 5% і зайняли проміжок 18900-19400 грн./т., на умовах СРТ-завод, в той же час, - 19400-19900 грн./т.

На умовах FOB в портах Чорного моря насіння соняшнику торгувалося в проміжку 620-635 $/т (+2,4% за підсумком тижня).

Соняшникова олія на базисі FOB в портах Чорного моря торгувалася в проміжку 1175-1190 $/т, середня ціна укладання угод зросла на 2,2% на новинах щодо ймовірного можливого введення експортного мита на російську соняшникову олію та зростання світових цін на соняшникову олію. Додатковим чинником підтримки є зростання вартості нафтових ф’ючерсів.

В соєвому сегменті внутрішнього ринку відбулося розгортання тенденції в бік зростання. Окрім впливу ситуації на світовому ринку, на зміну цін впливає порівняно невисока цьогорічна внутрішня пропозиція, що надає більш вигідну позицію агровиробникам, які мають можливість стримувати продажі для розігріву ринку.

На базисі EXW соєві боби торгувалися в проміжку 16200-16700 грн./т. На умовах СРТ-порт олійна зайняла ціновий діапазон 16600-17100 грн./т (+1,2%). На умовах FOB соєві боби українського виробництва, водночас, торгувалися в проміжку 490-505 $/т (без змін за підсумком тижня).

Торгівельна активність в ріпаковому сегменті внутрішнього ринку залишається низькою. Потенціал пропозиції на ринку практично вичерпано. На умовах EXW цінові показники займають проміжок 13200-13700 грн./т; на базисі FOB - 445-455 $/т.