Головна 4. Загальні положення

    4. Загальні положення

    Об’єктом класифікації в НПСГ є види сільськогосподарської продукції (основної та побічної) та сільськогосподарських послуг, які створені в результаті використання рослинних і тваринних ресурсів.

    НПСГ представлена у вигляді ієрархічної структури, в якій усі подібні об’єкти зібрані в окремі категорії, найбільш однорідні стосовно характеристик об”єкта статистичного спостереження, та їм надані індивідуальні коди.

    У зв’язку з цим в НПСГ виділено три розділи: продукція рослинництва, продукція тваринництва та послуги в рослинництві і тваринництві (крім послуг ветеринарних).

    Кожен вид продукції, який отримано у результаті вирощування сільськогосподарської рослини або тварини (незалежно від того основна це продукція чи побічна), класифіковано як окремий вид продукції відповідно до його властивостей. Наприклад, культури бобові сухі враховано в складі зернобобових культур у позиції 01.11.12 або як насіння для відтворення рослин у позиції 01.13.04.01.01.1, бобові зелені – у складі овочевих (позиція 01.13.02.04) і кормових культур (позиція 01.14.09.01) тощо.

    Продукція рослинництва поділено за вегетаційним періодом розвитку рослин (культури однорічні та дворічні, культури багаторічні).

    Серед однорічних і дворічних культур виділено такі основні групи як культури зернові та зернобобові; культури технічні; коренеплоди та бульбоплоди, культури овочеві та баштанні продовольчі, гриби; культури кормові. У свою чергу ці групи розподілено за напрямами використання культур, зокрема, в технічних культурах продукція згрупована за рослинами олійними, цукроносними, прядивними, лікарськими, ефіроолійними, енергетичними, прянощами тощо.

    В окремі групи також виділено виробництво насіння для відтворення рослин (крім послуг післяурожайних і з оброблення насіння) та вирощування садивного матеріалу, квітів, рослин в горщиках, ящиках тощо, міцелій грибів.

    Виключення становлять підгрупа “Рослини енергетичні” та група “Кормові культури”, в які поряд з однорічними рослинами включено трави та рослини (лоза,верба, інші) багаторічні, сінокоси та пасовища.

    Із продукції багаторічних насаджень виокремлено виробництво плодів, ягід, винограду, тутовників, хмелю, різдвяних дерев тощо, а також насіння багаторічних насаджень із розбивкою за окремими культурами.

    У тваринництві продукцію розподілено за основними видами тварин (велика рогата худоба, свині, вівці, кози, коні, птиця, кролі, бджоли, інші), видами основної та побічної продукції. Виробництво молока за видами виокремлено в окрему групу.

    Послуги класифіковано за їхніми основними видами окремо для послуг у рослинництві, післяурожайних послуг і послуг з оброблення насіння для відтворення, послуг у тваринництві (крім послуг ветеринарних).

    Структурно НПСГ складається із порядкового номеру позиції; коду продукції (послуг); назви продукції (послуг) та, за необхідності, пояснень щодо особливостей їхнього обліку та формування; підказки щодо отримання узагальнюючих позицій (наприклад, за групою культур) на підставі нижчих (більш детальних) кодів номенклатури; коду СКП–2011, пов’язаного з позицією НПСГ.

    У НПСГ продукція та послуги сільського господарства поділені на 3 розділи та деталізовані у 6 підрозділах, 48 групах, 122 підгрупах, 234 класах, 210 підкласах і 58 видах.

    Структура коду НПСГ має такий вигляд:

    ХХ

    розділ

    ХХ.Х

    підрозділ

    ХХ.ХХ

    група

    ХХ.ХХ.ХХ

    підгрупа

    ХХ.ХХ.ХХ.ХХ

    клас

    ХХ.ХХ.ХХ.ХХ.ХХ

    підклас

    ХХ.ХХ.ХХ.ХХ.ХХ.Х

    вид

    Приклад:

    01.13.02.03.02.1,

    де

    01

    розділ Продукція рослинництва

     

    01.1

    підрозділ “Культури однорічні та дворічні”

     

    01.13

    група Картопля, культури овочеві та баштанні продовольчі, гриби

     

    01.13.02

    підгрупа Культури овочеві

     

    01.13.02.03

    клас Овочі цибулинні

     

    01.13.02.03.02

    підклас Цибуля

     

    01.13.02.03.02.1

    вид Цибуля ріпчаста.

    В окремих випадках у рамках групи культур або тварин використовують декілька критеріїв обліку продукції, наприклад, картоплю враховують як за метою подальшого використання (продовольча, сортова тощо), так і за термінами її дозрівання (рання, пізня). Для ідентифікації продукції за різними критеріями НПСГ містить Додатки А і Б.

    У Додатку А “Зведені та локальні групування окремих видів сільськогосподарської продукції” наведено зведені та локальні коди окремих видів сільськогосподарської продукції, які використовують в статистичній практиці. За зведеними угрупованнями також наведено алгоритм формування позиції, виходячи із кодів окремих видів продукції за НПСГ.

    Структура коду продукції у Додатку А має такий вигляд:

    ХХ

    розділ НПСГ

    ХХ.Х

    підрозділ НПСГ

    ХХ.ХХ

    група НПСГ

    ХХ.ХХ.ХХХ

    клас продукції

    ХХ.ХХ.ХХХ.ХХ

    підклас продукції

    ХХ.ХХ.ХХХ.ХХ.Х

    вид продукції

    Приклад:

    02.15.100.05.1,

    де

    02

    розділ НПСГ “Продукція тваринництва”

     

    02.15

    група НПСГ “Молоко від сільськогосподарських тварин усіх видів, сире”

     

    02.15.100

    клас “Молоко встановленої базисної жирності за всіма ґатунками”

     

    02.15.100.05

    підклас “Молоко встановленої базисної жирності неґатункове”

     

    02.15.100.05.1

    вид “Молоко встановленої базисної жирності неґатункове пастеризоване”.

    Додаток Б “Групування окремих видів зернових та зернобобових, олійних культур за якістю” деталізує якість окремих видів зернових та зернобобових, олійних культур.

    Структура коду продукції у Додатку Б має такий вигляд:

    ХХ

    розділ НПСГ

    ХХ.Х

    підрозділ НПСГ

    ХХ.ХХ

    група НПСГ

    ХХ.ХХ.ХХ

    підгрупа НПСГ

    ХХ.ХХ.ХХ.ХХХ

    вид продукції

    ХХ.ХХ.ХХ.ХХХ.Х

    підвид продукції

    Приклад:

    01.11.03.100.1,

    де

    01

    розділ Продукція рослинництва

     

    01.1

    підрозділ “Культури однорічні та дворічні”

     

    01.11

    група “Культури зернові та зернобобові”

     

    01.11.03

    підгрупа “Ячмінь”

     

    01.11.03.100

    вид “Ячмінь пивоварний “

     

    01.11.03.100.1

    підвид “Ячмінь пивоварний 1 класу”

    У Додатку В “Таблиця відповідності СКП-2011 і НПСГ” наведено взаємозв’язок між позиціями СКП–2011 і НПСГ.

    Ведення НПСГ здійснює департамент статистики сільського господарства та навколишнього середовища Держстату України.

    Підставою для внесення змін у НПСГ є відповідні зміни в Статистичній класифікації продукції (СКП–2011) та Програмі всесвітнього сільськогосподарського перепису Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), національні потреби (зміни у чинному законодавстві, необхідність удосконалення статистичної класифікації, пропозиції користувачів тощо).

    Перегляди: 0